Kevätnäytöksessä päästiin pitkän tauon jälkeen muistamaan ansioituneita ohjaajia ja valmentajia

6.5.2022

Kevätnäytöksessä 4.5.2022 Espoon kulttuurikeskuksella muistettiin seuran ansioituneita ohjaajia ja valmentajia.

Vuoden valmentajaksi valittiin Siiri Raivio. "Siiri on upea valmentaja, joka on nuoresta iästään huolimatta ottanut paljon vastuusta joukkueiden valmennuksesta ja erityisesti seuran SM-linjan kehityksestä. Siiri aloitti valmennusuransa heti oman voimistelu-uransa lopettamisen jälkeen ja on kehittynyt valmentajana kuluneen vuoden aikana huimasti. Siiri on ollut isona apuna Kids- joukkueen valmennustiimissä ja saanut aikaan huikeaa kehitystä joukkueen voimistelijoissa. Siiri on myös upea lisä valmennustiimeihin ja on aina valmis auttamaan muita ja joustamaan vaikeissa tilanteissa. Toivotaan, että saadaan pitää Siiri vielä pitkään mukana seuramme kehityksessä ja toiminnassa."

Vuoden ohjaajaksi valittiin Pauliina Varjonen. "Pauliina ohjaa monipuolisesti aikuisten ryhmäliikuntatunteja ja erityisesti hänet tunnetaan suosituista Lavis eli Lavatanssijumppa-tunneistaan. Tapiolan Voimistelijoissa Pauliina aloitti ohjaamisen vuonna 2016. Pauliinan tunneilla löytyy haastetta vanhoille konkareille, mutta myös uudet osallistujat pääsevät helposti mukaan. Pauliina on ohjaajana aurinkoinen ja positiivinen ja hänen tunneillaan on aina ilo liikkua!"

Pronssinen ohjaajamerkki myönnetään seurassa 5 vuotta ansiokkaasti ohjaajana tai valmentajana toimineille. Pronssisen ohjaajamerkin saivat

 • Nelli Aarnio
 • Anna Ahvenniemi
 • Alina Andersson
 • Katarina Häkkä 
 • Cecilia Kuismin
 • Fanni Kuurne 
 • Eliisa Laamanen
 • Annika Luoto
 • Joanna Mauno 
 • Saga Morelius
 • Mari Sarekoski 
 • Rani Saarinen 
 • Iida Vilhunen 

Kultainen ohjaajamerkki myönnetään seurassa 15 vuotta ansiokkaasti ohjaajana tai valmentajana toimineille. Kultaisen ohjaajamerkin saivat

 • Tiina Nordgren
 • Mirka Saaristola

Kultainen ohjaajamerkki timantilla myönnetään seurassa 25 vuotta ansiokkaasti ohjaajana tai valmentajana toimineille. Kultaisen ohjaajamerkin timantilla sai

 • Anna-Maria Malms

Positiivisuuden pokaali annettiin valmentajana toimivalle Alina Anderssonille! Uskollisuuden Kilta on lahjoittanut seuralle 2014 kiertopalkinnon ”Positiivisuuden pokaali”. Pokaali annetaan vuosittain positiivista seurahenkeä osoittaneelle ryhmälle, joukkueelle tai henkilölle. Alina valmentaa Aava KH, Kide, ja Taiga M joukkueita. Alina on ystävällinen kaikille ja tulee erinomaisesti kaikkien valmentajien ja muiden seuran työntekijöiden kanssa toimeen. Hän on aina valmiina auttamaan sekä osallistuu innokkaasti seuran toimintaan ja sen kehittämiseen. Alinan asenne on aina ihailtavan positiivinen ja se tarttuu myös muihin.

⁠⁠⁠⁠⁠⁠⁠Onnea kaikille palkituille ohjaajille ja valmentajille!