Valmentajat

 


Minttu Mäkelä, 

SM-sarjojen vastaava

Ammatti:

Valmennuskokemus:

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: TeamTapiola Jr, Tapiola Pre Jr, Tapiola Kids

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Anna Ahvenniemi,

kilpa- ja harrastesarjojen vastaava

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2017

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Hohde KH, Hohto, Hohde

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Helmi Huhtala,

lasten vastaava (alle 12v)

Valmennuskokemus: Vuodesta 2018

Tämänhetkiset joukkueet: Hohde, Tapiola Kids

Parasta valmennuksessa: On parasta nähdä kun tytöt kehittyvät ja pääsevät tavoitteisiinsa. Hymyn noustessa heidän kasvoille, nousee hymy myös omille kasvoille.

Valmennusmetodi/-motto: Hymyllä hyvä tulee!


Vastuuvalmentajat:


Katarina Häkkä

Valmennuskokemus: Vuodesta 2016

Tämänhetkiset joukkueet: Team Tapiola Jr, Tapiola Pre Jr, Tapiola Kids, Tapiola Mini ja Halla

Parasta valmennuksessa: Nähdä tyttöjen kehittyminen salilla joka arkipäivä ja päästä seuraamaan upeiden urheilijoiden kasvamista


Nelli Kaskirinne

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2018

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Joukkuevoimistelun I-tason lajivalmentajan koulutus ja 3E-tason tuomarikoulutus.

Tämänhetkiset joukkueet: Taiga M ja Team Tapiola Jr

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa: Kovan työn tuloksen näkeminen ja voimistelun ilo treenisalilla.

Valmennusmetodi/-motto: Aina kannattaa yrittää!


Alina Andersson

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2013

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Kide M & Esivalmennus M

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Iida Vilhunen

Ammatti: Koulunkäynninohjaaja

Valmennuskokemus: Vuodesta 2008

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Suomen voimisteluliiton valmentajakoulutuksen taso II

Tämänhetkiset joukkueet: Kide M, Tapiola Pre Jr

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Annika Luoto

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2016

Tämänhetkiset joukkueet: Esivalmennus M, Taiga M

Parasta valmennuksessa: Parasta on kun näkee tyttöjen onnistuvan ja kehittyvä.

Valmennusmetodi/-motto: Harjoitus tekee mestarin! 


Emma Pesola

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2014

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Suomen voimisteluliiton jumppakoulu

Tämänhetkiset joukkueet: Taiga KH,Kaste

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:


Janina Hämäläinen

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: vuodesta 2011

Tämänhetkiset joukkueet: Loiste

Parasta valmennuksessa: 
Voimistelijoiden onnistumisen ilo treenisalilla ja yhteishenki.


Amanda Otten

Ammatti:

Valmennuskokemus: Esivalmennus KH, Kide KH, Kide M

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet:

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Anni Back

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2019

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Startti- ja voimistelukoulu koulutukset.

Tämänhetkiset joukkueet: Taiga M, Viima

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa: Tyttöjen kehittymisen näkeminen ja oman tiedon jakaminen.

Valmennusmetodi/-motto: Treeneistä lähdetään hymyillen :)


Muut valmentajat:


Olivia Nummi

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2018

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Tapiola Pre Jr, Esivalmennus M

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa: Oman tiedon eteenpäin antaminen ja onnistumisten näkeminen.

Valmennusmetodi/-motto: Treeneistä lähtiessä punaiset posket ja hymy huulilla.


Julia Jylhä

Valmennuskokemus: Vuodesta 2016

Valmentaja ja tuomarikoulutus: Valmentajakoulutuksen I- taso sekä joukkuevoimistelun I-tason tuomari.

Tämänhetkiset joukkueet: Halla ja Usva

Valmennettavien joukkueiden saavutukset: 

Team Tapiola Gloria SM-pronssi syksy 2018.
Lisäksi useita mitalisijoja Suomen sisäisistä cuppikisoista SM- sekä kilpasarjassa.

Parasta valmennuksessa: Treenaaminen yhdessä kohti yhteisiä tavoitteita, onnistumiset joukkueena & koko joukkueen hyvä yhteishenki.


Heidi Sonninen

Ammatti: KTM

Valmennuskokemus: Vuodesta 2008

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Suomen voimisteluliiton valmentajakoulutuksen taso II

Tämänhetkiset joukkueet: Tapiola Pre Jr

Valmennettavien joukkueiden saavutukset: 

Hohde, 10-12v mestaruuskilpailut sija 9. syksyllä 2017 ja keväällä 2018. Lisäksi mitalisijoja suomen sisäisistä cuppikisoista.

Kipinä, 12-14v kilpasarjojen mestaruuskilpailut sija. 6 syksyllä 2013 ja keväällä 2014. Lisäksi mitalisijoja suomen sisäisistä cuppikisoista.

Parasta valmennuksessa: Voimistelijoiden oppimisen ilo sekä onnistumiset harjoituksissa. 

Valmennusmetodi/motto: Kun treeneissä onnistutaan, tulee myös onnistumisia kisoissa! :) 


Fanni Kuurne

Valmennuskokemus: Vuodesta 2017

Tämänhetkiset joukkueet: Hohde

Parasta valmennuksessa: Nähdä tyttöjen kehittyvän ja pitävän hauskaa!

Lisätietoa: Ohjaan myös lasten akrobatia tunteja!


Anu Boman

Ammatti:

Valmennuskokemus:

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Kaste

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Saara Horttanainen

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2020

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Startti- ja monipuolista harjoittelua koulutus.

Tämänhetkiset joukkueet: Viima

Valmennettavien joukkueiden saavutukset: 

Parasta valmennuksessa: Nähdä voimistelijoilla ilo kasvoilla ja seurata heidän kehitystä ja onnistumisia yksilöinä sekä joukkueena. :)

Valmennusmetodi/-motto: Virheiden kautta oppii!


Riina Horttanainen

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2020

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: Startti- ja monipuolista harjoittelua-koulutukset.

Tämänhetkiset joukkueet: Esivalmennus KH, Kide KH, Taiga M

Valmennettavien joukkueiden saavutukset: 

Parasta valmennuksessa: Onnistumisen ja kehittymisen sekä näiden kautta heräävän innostumisen näkeminen arkipäivien keskellä.

Valmennusmetodi/-motto:


Sanni Talonen

Ammatti: Opiskelija

Valmennuskokemus: Vuodesta 2020

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Viima 

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa: Näkee lasten kehittyvän ja nauttivan treenaamisesta.

Valmennusmetodi/-motto: Treeneissä tehdään täysillä, mutta hymy huulilla.


Siiri Raivio

Ammatti:

Valmennuskokemus:

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Tapiola Kids

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto:


Henni Gröhn

Ammatti:

Valmennuskokemus: 2020

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Tapiola Mini, Aava KH

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa: Nähdä tytöissä rakkaus lajiin ja into tekemiseen :)

Valmennusmetodi/-motto:


Nea Tammelin

Ammatti:

Valmennuskokemus: 2020

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Taiga KH

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa: Nähdä voimistelijoiden ilo ja kehitys voimistelussa :)

Valmennusmetodi/-motto:


Helena Piippanen

Ammatti:

Valmennuskokemus:

Valmentaja- ja tuomarikoulutus: 

Tämänhetkiset joukkueet: Loiste

Valmennettavien joukkueiden saavutukset:

Parasta valmennuksessa:

Valmennusmetodi/-motto: