Intra|Hallitus

Tyttöjen Hyvänmielen kilpailut Turussa

3.5.2013

Kipinä P K12-14v
Kipinä L K12-14v
Pilke 10-12v
Tuike 10-12v
Loiste 10-12v

Hyvän mielen kilpailut Turussa, 4.-5.5.2013

 

Viikonloppuna kilpailtiin 10-12vuotiaiden sekä 12-14v kilpasarjojen pääkilpailut Tyttöjen Hyvän Mielen kilpailut Turussa. Kilpailukauden päättää joukkueistamme Loiste, Tuike, Pilke, Kipinä L sekä Kipinä P.

 

10-12v sarja

Viikonlopun aikana 10-12 vuotiaiden sarjassa kilpaili huimat 95 joukkuetta. Suuren joukkuemäärän vuoksi sarja jaettiin kilpailemaan kahtena päivänä. Kaikki kolme seuramme joukkuetta Pilke, Tuike sekä loiste olivat kilpailuvuorossa lauantaina.

Pilke suoritti kilpailujen alkupuolella iloisesti ja varmasti. Onnistunut suoritus arvioitiin kategorialla 8. johon joukkue oli tyytyväinen.

Loiste näytti varman, vahvan ja ilmaisullisen suorituksen ja joukkue palkittiin kategorialla 4.

Tuike esiintyi  heti Loisteen perään. Iloinen & pirtsakka punahilkka ohjelma veti yleisön mukaan kannustukseen ja joukkue onnistui suorituksessaan ja ilmaisi vapautuneesti. Joukkue arvioitiin kategoriaan 7.

12-14v kilpasarja

Lauantaina kilpailtiin 12-14v kilpasarjan alkukilpailut, sarjaan oli ilmoittautunut huikeat 59 joukkuetta. Kipinä L & P mittelivät jatkopaikasta kovatasoisessa sarjassa ja saavuttivatkin tavoitteensa. Alkukilpailuissa joukkueet eivät yltäneet aivan parhaimpaansa, mutta molemmat joukkueet arvioitiin kategoriaan C. Kilpailujen loppuun saakka saatiinkin jännittää tuomareiden päätöstä, mitkä kategoriat pääsevät jatkoon. Ilo oli ylimmillään kun tieto finaalipaikoista selvisi.

Finaalisuoritukset olivat molemmilta joukkueilta kauden parhaat ja tytöt esittivät ohjelmat vapautuneesti ja ilmaisivat rohkeasti. Kipinä L sijoittui finaalissa sijalle 18. ja Kipinä P vuorostaan sijalle 21.

 

Loppukilpailujen tulokset kilpasarja 12-14v

sijajoukkue/seuraTVAVEXEyht
1Victoire / Kotkan Kiri4,54,258,817,55
2Kinesis / SC Vantaa54,158,3517,5
3Onette / Tampereen Voimistelijat4,64,58,1517,25
4Stibine / Vaasa-tytöt4,23,87,915,9
5Safiirit Twist / Ulvilan VoLi4,63,757,515,85
6Aqua / Keravan NV4,553,157,5515,25
7Minesia / Seinäjoen Voimistelijat43,557,515,05
8Bellat / Raision Jumpparit4,0546,7514,8
9Lilat / Oulun NV4,33,556,914,75
10Polaris / Tampereen Työväen NV4,053,256,9514,25
11Mintut / Nurmon Jymyn Jumpparit4,22,66,9513,75
12Titaanit P / Olarin Voimistelijat4,12,96,5513,55
13Pianeetat Q / Naantalin Voimistelijat4,12,856,313,25
14Titaanit L / Olarin Voimistelijat4,053,25,913,15
14Akaasia / Tapanilan Erä3,852,66,713,15
14Mimosa / Porin NV3,62,96,6513,15
17Chicas / Järvenpään Voimistelijat4,22,16,813,1
18Kipinä L / Tapiolan Voimistelijat3,752,76,613,05
19Illusia / Kotkan Kiri3,952,76,312,95
20Skimmia / Porin NV4,153,25,4512,8
21Anneka / Tapanilan Erä3,752,855,7512,35
21Kipinä P / Tapiolan Voimistelijat3,72,85,8512,35
23Silene / Kellon Työväen Urheilijat3,852,45612,3
24Ceres / Kotkan Kiri2,83,155,411,35

 

Tulokset 10-12v: (joukkueet kategorioittain aakkosjärjestyksessä)

joukkue/seurakat
Fitrit / Vaajakosken Kuohu1
Nemorella P / Hyvinkään Voli1
Nikhi / Rantaperkiön Isku1
Okariinat / Pakilan Voimistelijat1
Smindi / Turun Pyrkivä1
Säihke / Forssan NV1
Team Indiumit / Olarin Voimistelijat1
Valotar / Ylöjärven Isku1
Atzaleat / Tapanilan Erä2
Elix / Lahjan Tytöt2
Felina / Vaajakosken Kuohu2
Fortius / Sport Club Vantaa2
Geminit / Turun NV2
Loiste / Forssan NV2
Nemorella L / Hyvinkään Voli2
Nikhi 02 / Rantaperkiön Isku2
Starlit Glow / Turun Urheiluliitto2
Eleida / Jyväskylän NV3
Flamingot T / Vantaan Voimisteluseura3
Indiumit 02 / Olarin Voimistelijat3
Indiumit 03 / Olarin Voimistelijat3
Maribel / Pakilan Voimistelijat3
Odefia / Tampereen Voimistelijat3
Split / Turun Pyrkivä3
Stella / Tampereen Työväen NV3
Syrenia / Elise - Vantaa3
Fresine F / Järvenpään Voimistelijat4
Loiste / Tapiolan Voimistelijat4
Milena / Tampereen Voimistelijat4
Valerie / Lahjan Tytöt4
Vernissa / Sport Club Vantaa4
Azorit / Tapanilan Erä5
Ditella / Tampereen Kisatoverit5
Fidele / Vaajakosken Kuohu5
Glimma / Jakobstads Gymnastikförening5
Indiumit L / Olarin Voimistelijat5
Indiumit P / Olarin Voimistelijat5
Kakarikit Splash / Turun Jyry5
Liliac Aurelia / Seinäjoen Voimistelijat5
Limetit / Jyväskylän NV5
Marissa / Pakilan Voimistelijat5
Nikhi 01 / Rantaperkiön Isku5
Orquidea / Pakilan Voimistelijat5
Pink / Turun NV5
Spiraliinat M / Hämeenlinnan Voimisteluseura5
Valo / Ylöjärven Isku5
Citrus A / Ulvilan VoLi6
Citrus L / Ulvilan VoLi6
Doria / Kellon Työväen Urheilijat6
Fresine K / Järvenpään Voimistelijat6
Kolibrit Black / Turun NV6
Lidia Y / Vaasan Vasamattaret6
Meea / Tampereen Voimistelijat6
Melina / Tampereen Voimistelijat6
Zeolit Orion / Turun Urheiluliitto6
Belagiat / Nurmon Jymyn Jumpparit7
Kakarikit Bang / Turun Jyry7
Sinea / Mäntsälän Voimistelijat7
Team Piruet / Elise7
Tuike / Tapiolan Voimistelijat7
Abele / Tapanilan Erä8
Flamingot S / Vantaan Voimisteluseura8
Kimallus / Forssan NV8
Korallit / Vihti-Gym8
Liliac Aurum / Seinäjoen Voimistelijat8
Limonet / Jyväskylän NV8
Mariette / Pakilan Voimistelijat8
Miniat X / Naantalin Voimistelijat8
Mintut / Raision Jumpparit8
Pantterit / Helsingin Kotkat8
Pilke / Tapiolan Voimistelijat8
Timanttiset Loiste / Kotkan NV8
Valeria / Oulun NV8
Adelina Y / Vaasan Vasamattaret9
Fiina / Turun Weikot9
Inka / Nurmon Jymyn Jumpparit9
Kakarikit Bing / Turun Jyry9
Limeira / Jyväskylän NV9
Lupiinit Lime / Turun NV9
Mila X / Lappeenrannan NV9
Spiraliinat K / Hämeenlinnan Voimisteluseura9
Zeolit Eridan / Turun Urheiluliitto9
Beryll / Grankulla Gymnastikförening10
Kameleontit / Käpylän NV10
Kanelit / Kankaanpään Voimistelijat10
Kertut / Tikkakosken VoLi10
Limet / Jyväskylän NV10
Mila Y / Lappeenrannan NV10
Miniat Z / Naantalin Voimistelijat10
Pixie Lyra / Liedon Luja10
Stella / ÅKG Palestra10
Vanilla / Oulun NV10