Intra|Hallitus

OVO Cupista arvokasta kisakokemusta

5.3.2017

Team Halla alkuasennossa
Team Loiste

Team Halla ja Team Loiste kisasivat viikonloppuna Kisakalliossa

OVO Cup

Kisakallio 4.-5.3.2017

Team Halla korkkasi 12-14v sarjan ja kevään kilpailukauden OVO Cupissa viikonloppuna.

Team Hallan uusi merenneito teemainen ohjelma sai ensiesityksensä upeassa Kisakallion kisahallissa lauantaina 4.3.2017. Joukkue suoriutui haastavasta ohjelmasta mallikkaasti. Ohjelman alkupuolelle mahtui useampi eri-aikaisuus ja tasapainovirhe mutta loppua kohden joukkueen tekeminen täsmentyi. Kotisalilla joukkue jatkaa ahkeraa harjoittelua jotta seuraavassa kilpailussa näytetään täsmällisempi ja teknisiltä osiltaan puhtaampi suoritus.

 

Team Loiste haki kisaonnistumisia kohti ensi viikonlopun karsintakilpailuja 

14-16v sarjassa jo syyskaudella debytoinut Team Loiste jatkoi rapu-innoitteisen vapaaohjelman kilpailukautta kotimaan kilpailuilla. OVO-cupista joukkue haki tärkeää kisakokemusta ja onnistumisia ennen ensi viikon sunnuntaina Mäntsälässä kisattavia karsintakilpailuja. 

Lauantaina joukkue onnistui näyttämään tuomaristolle eheän kokonaisuuden jossa tekniset osat tulivat kirkkaina ja turhilta kommelluksilta vältyttiin. Parannettavaa sunnuntain finaalisuoritukseen kuitenkin jäi vielä toisen noston sekä rohkeuden ja ilmaisun osalta. Tuomaristo jakoi onnistuneesta suorituksesta huolimatta pisteitä kuitenkin Team Loisteelle melko hintsusti ja joukkue sijoittui alkukilpailussa sijalle 7. Finaalipäivään lähdettiin hakemaan lisää ilmaisua ja rohkeutta. 

Sunnuntain finaalissa joukkue suoritti sarjansa ja samalla koko kilpailun viimeisinä. valmistautuminen suoritukseen sujui hyvin. Kisahermot eivät kuitenkaan pitäneet ja kisasuoritukseen mahtui useampia isoja tasapaino virheitä läpi ohjelman. Ilmaisu ja täsmällisyys oli kuitenkin alkukilpailua parempaa, siihen voitiin olla tyytyväisiä. Suorituksesta huolimatta pisteet nousivat alkukilpailusta ja joukkue nosti sijoitustaan sijalle 6. hätyytellen myös seuraavia sijoja. Onnea sarjan mitalisteille OVO junior Teamille, Team Vantaa Juniorille sekä Gloria juniorille.

 

AGG 12-14

 TeamTVAVEXETotal
1.Elite Pre JR / SC Vantaa & Tapanilan erä5,703,357,9016,95
2.Royal Team /Coco Sport5,503,407,8016,70
3.Sanix Pre Junior / Forssan Naisvoimistelijat & Turun Pyrkivä5,453,207,6016,25
4.Team Atomit / Olarin Voimistelijat5,303,257,5516,10
5.Illusion Pre Junior / Tanssi- ja Voimisteluseura Illusion5,553,307,2016,05
6.Roxett-Rubin / SC Roxett RUS5,153,007,7515,90
7.Freyat Future / HJM-Tiimi5,403,007,3515,75
8.Silfida- Zhemcuzhini / Silfida BLR5,252,757,4015,40
9Cyrene Jyväskylän / Jyväskylän Naisvoimistelijat5,052,656,5014,20
10.Madonna-Diva / Sport school No 29 "Khamovniki" RUS4,352,956,8014,10
11.Verla / Lahjan tytöt5,102,606,2013,90
12.Team Illusion / Voimistelu- ja Urheiluseura Elise4,802,656,3013,75
13.Team Halla / Tapiolan Voimistelijat4,752,356,1013,20
 

Tulokset AGG Juniors

 TeamTVAVEXETotal / FinalPrelTotal
1.Junior Team / Olarin Voimistelijat5,733,709,0018,4318,5037,03
2.Team Vantaa Junior / Vantaan Voimisteluseura5,132,858,1516,1316,4732,60
3.Gloria Junior / Pakilan Voimistelijat4,872,858,2515,9716,5032,47
4.Lumo / Jyväskylän Naisvoimistelijat4,802,958,1015,8515,5331,38
5.Junior Team Esport / Olarin Voimistelijat4,802,757,9015,4515,6231,12
6.Team Loiste / Tapiolan Voimistelijat4,832,707,9515,4815,3530,83
7.Illusion jr / Tanssi- ja Voimisteluseura Illusion4,432,557,7514,7315,4030,13
8.Team Eina / FO4,302,707,5014,5014,1828,68
9.Team Fricka / DEN3,331,856,5511,7312,8724,60