Intra|Hallitus

Elegia MM-kisoihin Espanjaan!

14.5.2007

Maajoukkue 2007: Elegia, OVO:n Deltat ja VVS:n Frida

Elegia sijoittui upeasti 14.5. pidetyn maajoukkueen katsastuskilpailun molemmissa näytöissä toiseksi ja varmisti edustuspaikan Espanjassa 8.-10.6. järjestettäviin joukkuevoimistelun maailmanmestaruuskilpailuihin.

Elegia venyi upeasti katsastuskilpailuissa ja varmisti paikan kesäkuun alussa Espanjan Saloussa järjestettäviin joukkuevoimistelun MM-kilpailuihin. Espoolaisedustus MM-kisoissa on vahva, sillä myös Olarin Voimistelijoiden Deltat -joukkue lähtee edustamaan Suomea MM-kisoihin. Kolmas Suomen joukkue MM -kisoissa on naisten sarjan hallitseva Suomen Mestari Vantaan Voimisteluseuran Frida -joukkue.

MM-karsintapisteet

Vantaan Voimisteluseura/Frida 40 pistettä valittiin MM-kisoihin
Tapiolan Voimistelijat/Elegia 34 pistettä valittiin MM-kisoihin
Olarin Voimistelijat/Deltat 34 pistettä valittiin MM-kisoihin
Seinäjoen Voimistelijat/Minorit 29 pistettä
Olarin Voimistelijat/Alfat 24 pistettä
Turun Pyrkivä/Sudenkorennot 19 pistettä
Järvenpään Voimistelijat/Freyat 16 pistettä
Helsingin Kotkat/Miirut 15 pistettä
Keravan Naisvoimistelijat/Scarlett 4 pistettä
Turun Urheiluliitto/Spinellit 4 pistettä

Tulokset MM-karsintakilpailut, 14.5.2007 Vantaa

1. näyttö

1. Vantaan Voimisteluseura/Frida 6,00 3,95 9,60 19,55
2. Tapiolan Voimistelijat/Elegia 5,90 3,55 8,90 18,35
3. Olarin Voimistelijat/Deltat 5,65 3,55 9,05 18,25
4. Seinäjoen Voimistelijat/Minorit 5,45 3,45 8,85 17,75
5. Olarin Voimistelijat/Alfat 5,50 2,95 8,45 16,90
6. Turun Pyrkivä/Sudenkorennot 5,25 3,05 8,30 16,60
7. Helsingin Kotkat/Miirut 5,20 2,75 8,10 16,05
8. Järvenpään Voimistelijat/Freyat 5,20 2,70 7,25 15,15
9. Keravan Naisvoimistelijat/Scarlett 4,45 2,25 7,20 13,90

 

2. näyttö

1. Vantaan Voimisteluseura/Frida 6,00 3,85 9,60 19,45
2. Tapiolan Voimistelijat/Elegia 5,95 3,50 9,25 18,70
3. Olarin Voimistelijat/Deltat 5,85 3,55 8,95 18,35
4. Seinäjoen Voimistelijat/Minorit 5,65 3,40 8,50 17,55
5. Olarin Voimistelijat/Alfat 5,50 3,15 8,30 16,95
6. Järvenpään Voimistelijat/Freyat 5,30 2,80 8,05 16,15
7. Helsingin Kotkat/Miirut 5,10 2,90 7,50 15,50
7. Turun Pyrkivä/Sudenkorennot 5,20 2,85 7,45 15,50