Intra|Hallitus

Keskiviikko Mini-JV 5-7v. Westendinpuiston koulu

 

Tapiolan Voimistelijat ry

KAUSISUUNNITELMA Kevät 2020

Ryhmä: Mini-JV 6-8v. Westendinpuisto

Paikka ja aika: Westendinpuiston koulu, KESKIVIIKKO klo 17.00 – 17.45

Vastuuohjaaja: Roosa Laakkonen

Apuohjaaja: Amanda Otten

Apuohjaaja: Heidi Sonninen

PVM

TUNNIN TEEMA

LISÄTIETOJA

8.1.

Tutustuminen + Liikkumiset

Tutustumme ja opettelemme erilaisia voimistelullisia tapoja liikkua

15.1.

Voimistelun perusjuttuja

Käymme läpi voimistelun keskeisiä perusjuttuja: sivulaukka, kukko, aaltoliike jne.

22.1.

Akrobatia ja temppuilu

Harjoittelemme akrobatiaa mm. tukkipyörintä, kuperkeikat

29.1.

Tasapainot + piruetit

Kokeillaan ja harjoitellaan erilaisia tasapainoja sekä piruetteja

5.2.

Vartaloliikkeet

Aallot, vauhtiheitto ja muita voimistelun vartaloliikkeitä

12.2.

Aiemman kertausta

Kertaamme tähän mennessä oppimiamme asioita eri tuntien teemoista

19.2.

HIIHTOLOMA

***EI TUNTIA***

26.2.

Hypyt ja hyppelyt

Erilaisia hyppyjä, hyppelyitä ja voimistelun keskeisiä liikkumisia

4.3.

Hyppynarut

Voimisteluliikkeitä hyppynarulla: hyppyjä, pyörityksiä, heittoja jne.

11.3.

Pariliikkeet

Harjoitellaan erilaisia liikkeitä parin kanssa

18.3.

Perhejumppa

Yksi aikuinen per lapsi mukaan jumppaan!

25.3.

Hyppynarut

Hyppynarulla hyppelyä ja narun käsittelyä eri tavoin

1.4.

Toivejumppa

Pikkuvoimistelijat saavat esittää toiveita tunnille

8.4.

Esitysohjelma

Aloitamme esitysohjelman harjoittelun

15.4.

Aiemman kertausta

Kerrataan monipuolisesti aiemmin opittuja asioita + ohjelma

22.4.

Pallot / Välineet

Välineiden käsittelyä + ohjelma

29.4.

Toivejumppa

Tunti etenee ryhmän toiveiden mukaisesti + ohjelma

6.5.

Pehmolelujumppa

Oma pehmolelu mukaan! (Heitot, kiinniotto, lelut ”yleisöksi kenraalinäytökseen”) + ohjelma

 

Kausisuunnitelma Syksy 2019

Ryhmä: Mini JV 5-7 v.

Paikka ja aika: Westendinpuiston koulu, keskiviikkoisin klo 17.00-17.45

Vastuuohjaaja: Alina Andersson

Apuohjaaja: Anna

Apuohjaaja: Roosa

PVM

TEEMA

LISÄTIETOJA

21.8

Ensimmäinen tunti

Tutustumista ja tasapainoilua

28.8

Akrobatia

Kuperkeikkoja ja käsilläseisontaa

4.9

Vartaloliikkeitä

Aaltoja ja vauhtiheittoja

11.9

Narutekniikka

Narulla hyppimistä ja temppuilua

18.9

Akrobatia

Kärrynpyöriä ja kuperkeikkoja

25.9

Tasapainot ja piruetit

Eri tasapainojen ja piruettien harjoittelua

2.10

Naru ja hypyt

Hyppyjä ja voimisteluliikkeitä narulla

9.10

Vartaloliikkeitä

Isoja aaltoja ja liikesarjoja

16.10

Välinetekniikka

Temppuja välineellä ja heittoja

23.10

PERHEJUMPPA

Vanhemmat mukaan jumppailemaan!

30.10

Esitysohjelma

Opitaan uusi esitysohjelma

6.11

Parin kanssa

Harjoitellaan liikkeitä pareittain + ohjelma

13.11

Tasapainot ja piruetit

Tasapainojen ja piruettien harjoittelua + ohjelma

20.11

Hypyt

Harjoitellaan hyppyjä + ohjelma

la 24.11

JOULUNÄYTÖS

Seuran joulunäytös Espoon Kulttuurikeskuksessa

27.11

Narutekniikka

Narulla temppuilua ja keksitään oma ohjelma

4.12

Viimeinen tunti

Toivetunti